Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

Engandin - St. Moritz

Když přijedete do St. Moritz, říká se že, místo vzduchu dýcháte uniklé bublinky šampaňského. Fyzik by asi zaprotestoval, ale tato metafora není pouhý výmysl. Vždyť jen koncentrace Rolls – Royce, které tu na čtvereční kilometr napočítáte aspoň tři, hovoří za své. St. Moritz má několik rovin, a všechny na úrovni. Vedle společenské i lyžařskou. A u každého ze tří lyžařských center nalezneme nějaké vlastní menší „nej“.

Těžko říci , co způsobilo tak intenzivní zájem celebrit o St. Moritz. Vysoký počet slunečných dní, temná jezera, která v zimě zamrzají a stávají se ¨třeba dostihovým závodištěm, první elektrifikovaný hotel ve Švýcarsku, mohutné, ale přívětivé okolní hory a jejich magická energie…A nebo třeba něco úplně jiného. Ať tak či onak, St. Moritz je adresou, kterou se každý rád pochlubí.

Lyžování ale sociální postavení ignoruje a nabízí svou kvalitu všem bez rozdílu příjmů. Lyžařská oblast Engadin nabízí 350km sjezdových tratí všemožného charakteru. Centrem oblasti je město St. Moritz, v jehož dosahu se zvedají dva areály – prvním je Corviglia, odkud se mimo jiné spouští obávaná závodní sjezdová trať, podobně „nadupané“ jsou ale i další sjezdovky spadající až do centra St. Moritz. Při jejich šíři však nebudou činit potíže ani rekreačně laděné veřejnosti a pro expertní jezdce jsou svezením par excellence. Druhým příměstským centrem je Silvaplana, které vévodí skalnatý vrchol Corvatsch (m n.m.), rétorománsky Havran. Ano jsme v kraji rétorománštiny, oficiálního jazyka, jímž mluví asi 1% Švýcarů. Jak Corvatsch, tak Corviglia jsou typickými „dvoupatrovými“ středisky, kde se hlavní lyžování odehrává od mezistanic výše, neboť dojezdy bývají spíše úzkými cestami než plnohodnotnými tratěmi. Milou výjimkou je návratová sjezdovka ideálních carvingových parametrů k vesničce Sils.

Třetí periferní lyžařská oblast zahrnuje divoké hory nedaleko průsmyku Bernina. Ze St. Moritz jich dosáhnete vozem, ale lépe vláčkem, který odveze každého lyžaře oproti platnému skipasu. Diavolezza neboli ďábelská hora dosahuje bezmála 3000m a je branou do světa velehor. Z jejího vrcholu můžete pohodlně, zabalení v teplé kožešině a s teplým nápojem před sebou, pozorovat tamní svět ledu a titulární horu oblasti, Piz Berninu.

Dlouhým přejezdem se dostanete na druhou stranu údolí k poslední engadinské lyžařské zastávce, arálu Legalb (Bílá hora). Podobně i on poskytuje na svých holých svazích dlouhé strmé i mírnější sjezdy v drsných horách.

 

Sjezdové tratě celkem

350km

Lehké

70km

Středně těžké

245km

Těžké

35km

Umělé zasněžování

70km

Běžecké tratě

7km

Sezóna

konec listopadu – začátek května

Přepravní kapacita

65000 os. / hodinu

Vleky

27

Sedačkové lanovky

21

Kabinová lanovka

1

Gondoly

7

Pozemní lanovky

3