Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

Val Gardena je jedno z nejoblíbenějších a dnes také nejdražších dolomitických údolí, leží na severozápadním okraji masivu Sellagruppe.

Když do Val Gardeny vystoupáte z brennerské dálnice, ocitnete se v jiném, jaksi uzavřeném, světě. Díky tomu zde kromě italštiny a němčiny (jsme v Jižním Tyrolsku!) uslyšíte také ladinštinu, která je příbuzná s rétorománštinou a dokládá původní rétské osídlení oblasti. Pro turisty to především znamená 3jazyčné nápisy měst.

Na dně údolí se nachází 3 městečka (Selva, St. Cristina a Ortisei/St. Ulrich), kolem po jeho svazích jsou rozeseté alpské hotýlky a pensiony jako vystřižené z obrázku a nad nimi se tyčí typické dolomitické štíty a věže, v čele s hrozivou tisíc metrů vysokou stěnou Sasso Lunga (poznávací znamení údolí). A mezi tím vším se lyžuje - z celkem 175 km sjezdovek si snad vybere každý. Selva Gardena, Santa Cristina a Ortisei jsou přirozená centra oblasti Val Gardena, lákající nejen luxusními obchody a restauracemi, ale i romantikou večerních procházek. Val Gardena nabízí jedny z nejkouzelnějších scenerií Dolomit, nejmodernější, pohodlná a rychlá přepravní zařízení, navíc včetně před třemi lety zprovozněné první podzemní dráhy v Dolomitech. Je zde pestrá paleta volného terénu i extrémního lyžování, tradičně výborné sněhové podmínky po celou sezónu podpořené vydatným umělým zasněžováním, nedozírné skialpinistické možnosti, dokonalá úprava sjezdovek a expozice tratí na všechny světové strany čili slunce nebo tvrdý sníh dle libosti. Najdeme zde legendární sjezd Saslong ze série Světového poháru patřící k tradičním vrcholům tohoto „bílého kolotoče“ a jména Isolde Kostner, Peter Runggaldier či Werner Perathoner jsou jen skromným výčtem jmen místních rodáků, kteří v poslední dekádě tak hojně zásobovali italskou reprezentaci v alpském lyžování.
Nadmíru široká infrastruktura příjemně kompletuje aktivní zimní dovolenou. Hostům jsou k dispozici tenisové a squashové kurty, noční lyžování, několik snowparků, dva měřené letmé úseky, 102 kilometrů bílých stop a třeba i bazén v Ortisei.
Díky propojení (tzv. "Sella Ronda") několika středisek ležících kolem Sellagrupe sousedí Selva s Corvarou v Alta Badii, Arrabou a Canazei ve Val di Fassa. K dispozici je pro "turisty na lyžích" až 500 km tratí.

 

Charakteristika střediska:

Nadmořská výška: 1060 - 2520 m

Sezóna: prosinec – duben

Sjezdové tratě celkem: 175km, 141 tratí

Modré: 51, červené: 79, černé: 11

Lanovky a vleky:

Přepravní kapacita: 105.000 os. / hod.

Kabinové lanovky: 40

Sedačkové lanovky: 9

Vleky: 29