Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

Britské Panenské ostrovy

britske-po-2Byly prvně osídleny Holanďany v roce 1648, poté v roce 1672 zabrány Brity. Nyní jsou závislým územím Velké Británie. Celé souostroví obsahující přes 60 ostrovů, z nichž osídlených je jen 16, leží ve východní části Karibského moře a sousedí s Americkými Panenskými ostrovy. 100 km východně se nachází Portoriko. Hlavními ostrovy jsou Tortola, kde žijí tři čtvrtiny obyvatel, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke. Rozloha pevninské části souostroví 3x menší než rozloha Prahy. Povrch je tvořen relativně rovnými korálovými a hornatějšími vulkanickými ostrovy. Pahorky pokrývají částečně husté subtropické lesy, částečně suché oblasti s kaktusy, na pobřeží se také vyskytují mokřiny s mangrovníky a palmami. Nejvyšším bodem souostroví je hora Mount Sage s 521 m n. m. Počasí je stálé, subtropické a vlhké, moře je příjemně teplé po celý rok. Největší množství srážek spadne mezi zářím a listopadem, kdy prší maximálně 5 dní v měsíci. Pěstuje se cukrová třtina, banány a zelenina. Chová se zde dobytek a významnou úlohu má rybolov.

britske-po-1Britské Panenské ostrovy, to jsou zelené pahorky, modrá obloha, oranžové západy slunce, průzračné moře a klidné pláže. Bývaly ale také útočištěm pirátů. Souostroví patří mezi daňové ráje, a je proto oblíbeným místem milionářů z celého světa. Míří sem také zejména jachtaři a turisté z Ameriky a Evropy. Nejlepším způsobem, jak zde trávit dovolenou a poznat okolní ostrovy, je pronajmout si motorový člun nebo plachetnici. Populace činí 23 000 obyvatel, mezi nejvyznávanější náboženství patří z 86 % protestantské a z 10 % římskokatolické. Oficiálním jazykem je angličtina, ale mluví se zde i kreolskou angličtinou. Měnou je od roku 1959 americký dolar. Časový posun je mínus 5 hodin. Pro občany ČR není zavedena vízová povinnost. Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně šest měsíců po návratu a zpáteční letenku. Let z Evropy trvá 14 hodin.

 

TORTOLA

Hlavním městem tohoto ostrova i celých Britských Panenských ostrovů je Road Town s 8500 obyvateli, malebné městečko s přístavem a hlavní třídou Main Street lemovanou zářivě barevnými dřevěnými a cihlovými domy. V okolí jsou krásné pláže a zátoky. K těm nejhezčím patří Cane Garden Bay, Smugglers Cove a Brewers Bay na severovýchodním pobřeží. Možnost vystoupat na 521 m vysokou vyhlídku v národním parku Sage Mountain a shlédnout okolní ostrovy.

 

VIRGIN GORDA

britsko-po-3Na tomto ostrově ležícím severovýchodně od Tortoly žije pouze 2500 starousedlíků. Jedná se o jedno z nejkouzelnějších míst v Karibiku. Nejnavštěvovanějším místem na ostrově je Bath, magické místo na jihozápadě ostrova, kde jsou obrovské žulové kameny jakoby rozházené kolem nádherných bílých pláží lemovaných palmami. Doporučujeme vydat se do North Sound, chráněné mořské zátoky s korálovým útesem, či navštívit opuštěné ostrůvky Mosquito a Pricky Pear, které se nacházejí u severního pobřeží.

 

ANEGADA

Téměř plochý ostrov lemovaný plážemi s bílým pískem. Jihovýchodně od ostrova se nachází třetí největší korálový útes na světě – Horseshoe Reef, který skrývá kromě barevného podmořského života také množství vraků ztroskotaných lodí. Na tento ostrov nejezdí pravidelný trajekt, je možné využít vodního taxi či pronajatého člunu.

 

JOST VAN DYKE

Přes den spíše tichý, v noci však ožívá díky turistům přijíždějícím z okolních ostrovů za bujarým nočním životem v pobřežních barech a restauracích. Vhodnými místy pro šnorchlování jsou Little Jost Van Dyke, Green Cay nebo Sandy Cay.