Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

kostarikaJeden z posledních zapomenutých ekologických rájů na zemi. Republika s hlavním městem San José sousedí s Nikaraguou a Panamou. Východ země je obklopen Tichým oceánem a západ Karibským mořem. Kostarika je o 1/2 menší než ČR a žije zde 3,5 miliónu obyvatel, z toho 96 % španělského původu, 2 % afrického původu a pouhé 1 % tvoří původní indiáni a Číňané. Většina obyvatel, 80–90 %, jsou římští katolíci, zbytek protestanti. Úředními jazyky jsou španělština a angličtina. Kostarika se svými 90 % gramotné populace patří mezi nejvzdělanější národy Střední Ameriky. Hlavní obživou místních obyvatel je cestovní ruch, pěstování kávy a banánů. První historické záznamy o Kostarice pocházejí z roku 1502 s připlutím Kryštofa Kolumba. Místní obyvatelé ho okouzlili svým třpytivým, zlatem zdobeným oblečením tak, že pojmenoval tuto oblast jako Costa Rica, „bohaté pobřeží“. Kostarická kultura je velmi pestrá a rozmanitá, a to díky mnohonárodním vlivům. Nejdříve byl sever země pod vlivem Mayů, ti byli v 16. století utlačeni španělskými kolonizátory, v 17. a 18. století přivážely lodě africké otroky a nakonec nastala invaze tisíců Číňanů. Od roku 1838 se stala Kostarika nezávislou republikou. Hudba a folklór jsou na severu ovlivněny indiány z kmene Mayů a na pobřeží Atlantského oceánu je spíše afro-karibská kultura. Proslulá je také kostarická kuchyně, jež je směsicí francouzské, mexické, čínské a také americké kuchyně. Kostarika vás nadchne divokými dlouhými písečnými plážemi obklopenými Tichým oceánem, desítkami národních parků s bujnou tropickou vegetací, mnoha vyhaslými i činnými vulkány s horkými prameny – z nichž nejznámější jsou Arenal, 1633 m n. m., a Irazu, 3432 m n. m.

Pobyt na pláži doporučujeme kombinovat s výlety do vnitrozemí, které skýtá neskutečné přírodní bohatství. Kostarika přímo vybízí k aktivní dovolené. Nejvhodnější období pro návštěvu Kostariky je v období sucha od prosince do dubna, ostatní měsíce jsou ve znamení období dešťů. Na Kostariku se dostanete z Evropy přibližně za 18 hodin (přes Paříž a Caracas).

 

SAN JOSÉ

kostarika-2Kosmopolitní hlavní město, zajímavé svojí koloniální historií a neopakovatelnou atmosférou. Je dopravní tepnou celé země s mezinárodním letištěm. V San José žije 350 tisíc obyvatel. Doporučujeme navštívit nejdůležitější části metropole – park Míru, budovu University of Costa Rica, Národní muzeum, kostarické národní divadlo.

 

 

TAMARINDO

kostarika-3Malebná vesnice se nachází ve státě Guanacaste na poloostrově Nicoya, oblíbené místo zejména pro mladé, sportovně založené klienty a milovníky nočního života. V letovisku je mnoho restaurací, barů a diskoték. Dlouhé široké pláže vybízejí návštěvníky k jízdě na koni, plážovému volejbalu a běhu. Vlny Tichého oceánu pak lákají surfaře a milovníky windsurfingu. Poblíž letoviska Tamarindo se nachází národní park Parque Nacional Marino Las Baulas a zdejší letiště Villareal je 60 min. letu ze San José.

 

NÁRODNÍ PARK ARENAL

kostarika-4Byl založen v roce 1995 a spolu s rezervacemi Tenorio, Miravalles a Monteverde tvoří chráněnou oblast Area de Conservación Arenal. Nachází se zde polovina všech chráněných druhů živočichů, jež žijí v Kostarice. Dominantou parku je známá sopka Arenal Volcano, jež je činná od roku 1500, poslední erupce byla v roce 1968. Od té doby se zdá vulkán poměrně klidný, ale přesto, zejména v noci, nabízí úžasnou podívanou.