Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

jar-1Jihoafrická republika, ležící v nejjižnější části Afriky, se táhne od rozsáhlých pouští západního pobřeží Atlantského oceánu až po subtropické lesy na pobřeží Indického oceánu. Je to demokratická a kosmopolitní země, která si i přes vyspělé hospodářství zachovala kulturní dědictví původních afrických obyvatel i nádhernou přírodu. Součástí Jihoafrické republiky jsou ostrovy Marion Island a Prince Edward Island. Rozloha země je 15x větší než Česká republika. Povrch země je pokryt náhorními plošinami, kopci a úzkými pobřežními pláněmi. Nejvyšší horou je Njesuthi s 3408 m n. m. Podnebí je subtropické, podél východního pobřeží s teplými slunečními dny a studenými nocemi. Celková populace činí 43 miliónů obyvatel a je složena ze 79 % Afričanů, 10 % Evropanů, 9 % Indů a 2 % Asiatů.

Mluví se zde 11 oficiálními jazyky, mezi které patří i angličtina. Nejvyšší koncentrace obyvatelstva je na severovýchodě země, kde se nachází město Johannesburg se 2 milióny a hlavní město Pretoria s 1,5 miliónem obyvatel. V Jižní Africe žije stále ještě velké množství divoké zvěře, proto zde bylo zřízeno celkem 13 národních parků, z nichž nejznámější je Krugerův národní park při hranici s Mosambikem. Jihoafrická republika je proslavená mimořádnou pohostinností, výrobou jedinečných vín, příjemným počasím i vysokou úrovní služeb, a proto se dnes řadí mezi turisticky nejpřitažlivější země světa.

 

KAPSKÉ MĚSTO

jar-2Leží na jižním cípu afrického kontinentu pokrytého pohořím, které místy spadá strmě do oceánu a ukrývá půvabná

údolí. V jednom z nich se na úpatí známé Stolové hory prostírá Kapské Město. Dříve, než holandská mořeplavecká společnost založila v tomto zálivu zastávku pro námořníky, patřily pláně pod Stolovou horou lovcům kmene San, později nazývaným Bushmani. S příchodem kolonizace se toto místo stalo světoznámým pod názvem The Tavern of the Seas (Hospoda všech moří) a svým způsobem je tak Kapské Město známé dodnes. Moderní město se 3 milióny obyvatel je kosmopolitní metropolí plnou historie, tradičních tržišť i supermoderních obchodních center, malých hospůdek s osobitým jídelníčkem i těch nejluxusnějších restaurací, kde šampaňské a ústřice patří ke

standardu. Návštěvníkům nesmí uniknout žádná z dobře známých atrakcí jako je Victoria & Alfred Waterfront (kombinace přístavu, muzeí, hospůdek, kin, divadel, obchodů a tržišť). Stolová hora s 1087 metry, kde se nachází více než 2000 druhů rostlin, byla prohlášena Národním parkem a dostanete se na ni lanovkou, jejíž kabina se během cesty nahoru otočí o 360° pro lepší výhled na všechny strany. Dalšími zajímavostmi jsou mys Dobré naděje a místo, kde je hranice Atlantského a Indického oceánu, autentická Malajská čtvrť, kde můžete mít na chvíli dojem, že jste se ocitli v Asii. 60 minut jízdy od Kapského Města leží nádherné vinice a vinné sklípky, kde dozrávají vína světových kvalit.

 

DURBAN

jar-3Východní pobřeží Jihoafrické republiky je právem nazýváno Prázdninové pobřeží. Jejich romantická jména – Pobřeží delfínů, Cukrové pobřeží a Ibiškové pobřeží – jim byla dána právem. Uprostřed této romantiky leží třetí největší město a hlavní přístav Jihoafrické republiky, Durban se 2,5 miliónu obyvateli. Kdysi pastviny černošského kmene Zulu, později přístav založený portugalskými námořníky, dnes kosmopolitní město, kde je koncentrována největší

populace Indů na světě mimo území Indie. Najdete tady vše: historii původních obyvatel a jejich slavného náčelníka Shaka Zulu, příchod Evropanů a národů z Indie, všechny kultury, náboženství, tradiční jídla i oděvy, to vše s kombinací pláží Indického oceánu, tradičních tržišť, moderních nákupních center a všech atrakcí, které si člověk vybaví ve spojitosti s aktivní dovolenou – golf, tenis, výlety člunem na moři, rybaření, surf a spousty dalších. Můžete posedět v klasické indické restauraci, dát si kari a vychutnat si čerstvě ulovenou mořskou specialitu. Navštivte Shaka Sea World, obrovské akvárium ve ztroskotané lodi. Podívejte se do hinduistického chrámu nebo mešity Jumma Musjid. Udělejte si čas na některou z mnoha přírodních rezervací nebo na výlet severním směrem do některé z tradičních vesnic kmene Zulu. Jednodenní výlety do vnitrozemí vás přivedou do krásného prostředí 1000 Hills, historického města Pietermaritzburg a jiných míst.