Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

jordánsko-1Leží v severovýchodní části Arabského poloostrova, jeho západní cíp se dotýká Rudého moře. Území tvoří náhorní plošina se suchými údolími, která se na západě svažuje k Mrtvému moři a na východě přechází v poušť. Rozloha Jordánska je o 1/5 větší než rozloha ČR. Hlavním městem je Ammán s mezinárodním letištěm. Jordánské království má 5 611 000 obyvatel, 92 % muslimského, 6 % křesťanského vyznání, úředním jazykem je arabština. Již v hlubokém dávnověku vedly přes toto území významné obchodní stezky. Ve středověku bylo území součástí Arabské, později Osmanské říše. Po 1. světové válce byl tento stát vyčleněn z britského mandátního území Palestiny jako emirát Zajordánsko. Později bylo vyhlášeno nezávislé království Jordánsko. Od počátku 90. let platí mírová smlouva s Izraelem. Nachází se zde mnoho úchvatných historických památek, z nichž jsou některé zapsané na seznamu UNESCO, např. Sv. Petra, římské město Jerashe, křižácký hrad Kraack des Chevaliers, Qusair Amra. Celoroční příjemné teplé klima a ideální možnost koupání v Rudém moři najdete v letovisku Aqaba na jihu země. Vegetace je pouštní a stepní. Denně přímé lety, pouhé cca 4 hodiny letu z Evropy do Ammánu.

 

AMMÁN

jordánsko-3Byl hlavním městem již v antickém období. Dnes má Ammán 1,6 miliónu obyvatel. Kopcovitý ráz mu dává zvláštní charakter. Uprostřed města se nachází citadela, pahorek s ruinami Herkulova chrámu s archeologickými nálezy starými až 700 tisíc let. Na okraji se nalézá římské divadlo pro 5000 diváků. Dnešní Ammán je rychle rostoucí velkoměsto s rušnými obchodními a administrativními centry a širokým výběrem obchodů a restaurací. Asi 45 km od Ammánu stojí za návštěvu původní dochovalé římské město Jerashe.

 

AQABA

Leží cca 15 km od města Eilat. Nejjižněji položené turistické plážové letovisko v Jordánsku na břehu Rudého moře. V posledních letech se významně rozrostlo. Aqaba nabízí nádherné pláže lemované palmami a Rudým mořem s rozmanitým podmořským životem s dochovalými korály. Pobytovou dovolenou nezapomeňte zpestřit celodenním výletem do Sv. Petry. Doba letu z Ammánu do Aqaby činí 60 minut.

 

MRTVÉ MOŘE

jordánsko-2Lépe řečeno jezero bez odtoku, je 75 km dlouhé a široké 17 kilometrů. Vysoká koncentrace solí způsobila naprosté vyhynutí všech živých organismů. Jezero se nachází v největší zemské propadlině kolem 400 metrů pod úrovní moře. Hlavní město Ammán je vzdáleno pouhých 55 km. Lokalita je vyhledávaná pro své léčivé a blahodárné účinky na lidský organismus. Právě vysoká koncentrace solí a minerálů pomáhá léčit nejrůznější choroby, především kožní.

V dnešní době se na obou březích jezera nachází řada specializovaných klinik, kam se sjíždějí klienti z celého světa a využívají léčebných účinků nejen slané vody, ale i bahenních zábalů. Speciální léčebné pobyty a procedury zpracujeme na vyžádání. Pobyt na jordánské části Mrtvého moře je cenově podstatně výhodnější než pobyt v izraelské části.

 

SV. PETRA

Nejznámější jordánská památka. Magické místo, jehož původní poslání dodnes kryje rouška tajemství. Mystické pohřebiště narůžovělé barvy vytesané ve skalách, které se tyčí ve výšce přes 900 metrů nad mořem. Právě tady sní svůj věčný sen nejbohatší z Nabatejců v hrobech, které vyrážejí dech půvabem a výzdobou. Některé nesou typické nabatejské ornamenty a dekory, na některých je pouhým okem patrný vliv sousedních kultur, syrské a egyptské.