Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

OMÁNSKÝ SULTANÁT

omán-1Leží na jihovýchodě Arabského poloostrova mezi Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem. Rozloha Ománu je 4x větší než Česká republika. Hlavní město Ománu je Maskat. Celkově 3 102 000 obyvatel je ze 75 % muslimského náboženství a má za úřední jazyk arabštinu. Nachází se zde mnoho úchvatných historických památek, z nichž některé jsou zapsané na seznamu UNESCO, např. archelogická místa Bat, Al-Khutm, Al-Ayn, pevnost Bahla. Zajímavé jsou fjordy a zátoky na některých částech pobřeží, jeskyně ve skalních masivech, oázy v pouštích, prameny, vodopády a jezírka.

Ománská vláda klade mimořádný důraz na ochranu přírody, proto je zde vytvořeno několik přírodních rezervací a u břehů Ománu žije na 22 druhů velryb a delfínů. Další přírodní raritou Ománu jsou četné druhy želv, 400 druhů ptáků, dále výskyt přímorožce arabského (druh gazely). V letních měsících se teploty pohybují kolem 40 °C, proto doporučujeme navštívit Omán v období listopad-březen, kdy teploty dosahují příjemných 23–27 °C. Alkohol je běžně tolerován a nabízen ve všech turistických oblastech.

Ceny jsou příznivé, srovnatelné se sousedními SAE. Výhodou je také časově přijatelné 6 hod. letecké spojení Praha–Maskat s mezipřistáním v Dubaji, lze využít lety leteckých společností ČSA, Emirates, Qatar Airways.

 

MASKAT

omán-2Hlavní město Ománu. Historie sahá do období zhruba 1. století n. l., kdy bylo zmíněno Ptolemaiem. Poté se stalo důležitým přístavem mezi Indií a Středozemím. Sultánovo město, jak je přezdívané, je tvořeno trojměstím sestávajícím z částí Maskat, Mutrah a Ruwi. Maskat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Mutrah

představuje hlavní rezidenční oblast, nacházejí se zde levnější hotely a skvělý trh. Ruwi představuje obchodní část města, která byla vybudována v posledních desetiletích. Západním směrem od části Mutrah leží mezinárodní letiště Seeb. V okolí Maskatu je mnoho písečných pláží. Veřejné městské pláže bývají velmi frekventované. Velké hotely

nabízejí „plážové kluby“ s nejrůznějším sportovním vybavením. Zajímavé lokality: pevnosti Jalali a Mirani, palác Alam, Ománsko-francouzské muzeum, palác Bait Al-Zubar, Ománské muzeum, Dětské muzeum, Národní muzeum, Sultánovo muzeum, park Al-Riyam.

 

SUR

Leží na pobřeží 150 km jihovýchodně od Maskatu. V minulosti významné centrum obchodu s Indií a východní Afrikou. 6 km od centra města stojí 200 let stará pevnost Bilad a námořní muzeum. Byla zde zachována tradiční výroba plachetnic.

 

SALALAH

omán-3Druhé nejvýznamnější město Ománu, středisko jižní části země, vyhledávané zejména pro velmi příjemné počasí, které zde panuje od poloviny června do poloviny září. V tomto období přicházejí monzuny a deště, počasí je vlhké a dává vláhu rostlinám. Nacházejí se zde majestátní masivy a nádherné písečné pláže. Město také slouží jako výchozí bod pro výlety do okolních archeologických lokalit. Místní trh Al-Husn je ideálním místem pro nákup parfémů, keramiky a tradičních ománských dýk. Let z Maskatu do Salalahu trvá 90 minut.

 

BARKA

Vesnice na severozápadním pobřeží Ománu je vyhlášena trhy s ovocem, zeleninou a rybami, najdete zde starobylý dům Bait Na Aman. Barka je také tradičním místem býčích zápasů.