Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

libanon-1Nachází se na Středním východě a hraničí s Izraelem, Sýrií a Středozemním mořem. Rozlohou je 8x menší než Česká republika s hlavním městem Bejrút, které leží na břehu Středozemního moře. Z celkového počtu 3,8 miliónu obyvatel je 60 % muslimského a 11 % křesťanského náboženství. Úředním jazykem je arabština. První historické záznamy se objevily kolem roku 3000 před n. l., jedinečností tohoto území je z dnešního pohledu kombinace kultur z dob Féničanů, Řeků, Peršanů, Římanů, Otomanů, Asyřanů a křižáků. Nejdůležitější památky jsou zapsané na seznamu UNESCO: města Byblos, Tyr, Baalbeck, Anjar, údolí Qadisha a Cedrový háj. Povrch země se skládá z úzkých pobřežních plání, nížin, ale i horských hřebenů, kde nejvyšší horou je Qurnat as Sawda s 3088 m n. m. Podnebí je ovlivněno Středozemním mořem, zimy jsou mírné a deštivé, na horách jsou pak ideální podmínky pro lyžaře, léta jsou teplá a suchá. Libanon nabízí kombinaci jak plážové, tak i poznávací dovolené. Doba přímého letu z Evropy činí s leteckou společností ČSA 3,5 hodiny.

 

BEJRÚT

libanon-2V římské době Berytus, dnes hlavní město Libanonu s 1,55 miliónu obyvatel na břehu Středozemního moře. Ideální je jeho poloha pro podnikání fakultativních výletů, veškeré historické památky se nachází ve vzdálenosti 2 hodiny jízdy. Město nabízí moderní hotely, noční kluby, veřejnou pláž, obchody a restaurace. Během nové výstavby města byly objeveny dosud skryté římské a fénické památky.

 

BEITEDDINE

Horský palác emíra Bašíra, který nechal postavit v roce 1814 jako nové sídlo vlády. Palác se nachází 50 km jihovýchodně od Bejrútu a byl roku 1943 ustanoven národní památkou Libanonu. Dnešní Beiteddine s muzei a zahradami je jedním z libanonských hlavních turistických atrakcí.

 

BYBLOS

libanon-3Arabsky Jbail, leží 36 km severně od Bejrútu a má 30 000 obyvatel. Byblos je obecně považován za nejstarší trvale obydlené město na světě, byl založen koncem 6. tisíciletí př. n. l. Féničané věřili, že jej vybudoval bůh El, který se v řecké mytologii stal Titánem. Byblos je také kolébkou dnešní abecedy. Jméno dostal od slova „biblia“, což v řečtině označuje papyrové svitky. Papyrus se v této době dovážel z Egypta právě přes místní přístav, a proto město dostalo

název Byblos.

 

BAALBECK

Další z důležitých historických měst, které se nachází v údolí Beqaa 85 km od Bejrútu. Většina zdejších památek pochází z období Říma, chrámový komplex Baalbeck je zasvěcen bohu Jupiteru. Každoročně se zde v červenci koná festival hudby.

 

TRIPOLIS

Důležité město severu a druhé největší obchodní město Libanonu. K nejzajímavějším historickým památkám města patří Velká mešita, křižácký hrad Gilles a nádherná 140 m vysoká citadela.

 

SIDON

Původně fénické město ležící 48 km na jih od Bejrútu. S 300 000 obyvateli je třetím největším městem Libanonu. K nejdůležitějším památkám patří křižácký Mořský hrad ze 13. století, Karavasenraj Khan al-Franj – místo tehdejších zastávek pro karavany.

 

ANAJR

Leží v údolí Beqaa 58 km od Bejrútu. Nacházejí se zde ruiny starověkého otomanského města z dob ajmánské dynastie, zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

 

CEDARS

Cedrové háje, které se nacházejí v horách ve výšce cca 2000 m n. m. Některé stromy jsou až 1500 let staré, oblíbené místo pro lyžaře a milovníky zimních sportů.

 

TYRE

Fénické město s historií sahající do 3. století před n. l. je vzdálené 85 km od Bejrútu. Význam tohoto historického města a jeho památek byl zvýšen v roce 1979 zapsáním na seznam kulturního dědictví UNESCO.