Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

island-1Druhý největší ostrov Evropy se nachází v Atlantském oceánu poblíž severního polárního kruhu. Celkový počet obyvatel je 299 tisíc, z toho 150 tisíc žije v hlavním městě Reykjavíku. Oficiálním jazykem je islandština. Přibližně polovina povrchu ostrova je zahalena ledem a sněhem, nalezneme zde i mnoho vulkánů, které vytvořily velká lávová pole. Pobřeží Islandu je členité s mnoha fjordy, nejvyšším bodem je Hvannadalshnúkur s 2119 m n. m.

Dalším rysem krajiny jsou četná jezera, která vznikla ledovcovou činností nebo v kráterech vulkánů, gejzíry, termální prameny a bahenní sopky. Ačkoliv se ostrov nachází na severu, díky teplému Golfskému proudu je na Islandu podnebí mírné. Lesy představují pouhá 2 % povrchu, převážně zde uvidíte zakrslé vrby a břízy. Z místní fauny pak polární lišky, lední medvědy, soby, papuchalky, alky a racky. Zajímavostí je mnoho druhů velryb. Let z Prahy trvá 5 hodin.

 

REYKJAVÍK

island-2Přezdívaný „Zátoka dýmu“, je hlavním městem Islandu. Byl založen Vikingy kolem roku 870, zajímavostí je univerzita z roku 1911 a nejstarší parlament světa (Alting) z roku 930. Reykjavík leží na jihozápadní straně ostrova a je jedním z nejčistších měst na světě. Používá se zde geotermální energie – město je vytápěno podzemní teplou vodou o teplotě 80 °C.

 

 

GEYSIR

Proslulá termální oblast s aktivními gejzíry a bublajícími baheními jezírky se nachází na jihozápadě Islandu. Mezi nejaktivnější gejzíry patří Strokkur, který každých 5–8 minut tryská do výše 30 m. Island je také zemí vodopádů, tektonické pohyby na vodních tocích vytvořily velké množství úchvatných vodopádů – Dettifoss, Skogafoss, Gullfoss.