Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

san-andrés-1Ostrov se nachází v Karibském moři 768 km severozápadně od kolumbijské pevniny a 240 km východně od Nikaragui. K souostroví San Andrés patří okolní ostrůvky Catton Cay, Haynes Cay, Johnny Cay a Rocky Cay. Ostrov má 5 km na délku a 3 km na šířku, hlavním městem je San Andrés s 83 500 obyvateli převážně křesťanského vyznání a španělským úředním jazykem. Obyvatelé jsou afrického, evropského a asijského původu. Souostroví bylo objeveno Kryštofem Kolumbem při jeho první zámořské plavbě v roce 1492, od roku 1670 byl ostrov ovládán anglickým pirátem Henry Morganem. Poté byl po mnoho let pod nadvládou Španělska, spadal pod provincii Cartagena. Roku 1822 získala vládu nad tímto ostrovem republika Gran Columbia, předchůdce dnešní Kolumbijské republiky, jejíž součástí je dodnes. Místní tradiční jídla se skládají především z červených ryb „Snapper“ a ostatních mořských specialit.

san-andrés-2Ostrov je hornatý, pokrytý od severu k jihu kokosovými palmami, dosahujícími výšky až 55 metrů. Západní břeh je tvořen korálovými útesy vhodnými především pro potápěče, nalézá se zde několik potápěčských center s možností získat licenci PADI. Na celém ostrově je možné vidět turisty ze všech koutů světa, kteří ostrov San Andrés poznávají jedinečným a zde velmi oblíbeným způsobem – projíždějí všechna jeho malebná zákoutí otevřeným golfovým vozíkem, který si lze zapůjčit ve městě San Andrés. Let z Evropy na San Andrés (via Bogota) s leteckou společností Air France trvá 14 hodin.

 

SAN ANDRÉS

Město s moderní architekturou na severu ostrova s přímořskou promenádou, kde se nachází obchodní, turistická a nákupní zóna. Celé město protíná hlavní písečná pláž ostrova s délkou 450 metrů, známá jako zátoka „Sprat“, s množstvím restaurací a obchodů.

 

SAN LUIS

Příjemné menší městečko s typicky karibskou atmosférou se spoustou pulzujících plážových barů. V minulosti zde byl přístav s kokosovými ořechy. V San Luis a okolí se nacházejí tři písečné pláže. Sound Bay, menší Jenny Bay a Cocoplum Bay s pozvolným vstupem do moře skvělým pro koupání, kde je Cocoplum Beach Hotel. Ostrůvek Johnny Cay, ke kterému lze dojít v době odlivu, se nachází 3 minuty od Cocoplum Bay.

 

PROVIDENCIA

san-andrés-3Malé souostroví tvořené ostrovy Providencia a St. Catarine leží v západním Karibském moři 76 km od ostrova San Andrés. Ostrov s největším městem Old Town má 3,5 km na délku a 2 km na šířku, je osídlen 4000 přátelskými a velmi pobožnými obyvateli, mluvícími anglicky a španělsky. Ostrovy St. Catarina a Providenciajsou propojeny dřevěným plovoucím mostem nazývaným Lovers Lane. St. Catarinu trvale obývá 300 obyvatel. Prvními obyvateli ostrova se stali v 17. století angličtí puritáni, v průběhu dalších 200 let se o nadvládu střídala Anglie, Holandsko a Španělsko. Nakonec zůstal pod nadvládou Španělska až do roku 1822, kdy se stal součástí republiky Gran Columbia, dnešní Kolumbijské republiky. Nevelké nákupní centrum se nachází pouze v hlavním městě, automobilová doprava je zanedbatelná, hlavním dopravním prostředkem jsou motocykly. Nádherné moře, liduprázdné pláže, hory, bujná vegetace a tropické plody. Let mezi ostrovy San Andrés a Providencia trvá 25 minut. Návštěvu ostrova doporučujeme především jako dvoudenní výlet z ostrova San Andrés.