Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

mayote-1Vulkanické souostroví, které se utvářelo 8 miliónů let sopečným způsobem, se nachází v severní části Mosambického kanálu v Indickém oceánu, mezi severním Mosambikem 400 km a Madagaskarem 300 km. Rozloha ostrova je 200x menší než rozloha ČR. Hlavním městem je Mamoudzou s 31 000 obyvatel. Celkově žije na ostrovech 208 000 obyvatel, 97 % islámského a 3 % římskokatolického náboženství. Mahoraté, jak jsou místní obyvatelé nazýváni, hovoří jazykem chimaré (svahilský dialekt) a francouzským jazykem. Na ostrovech se platí eurem a ostrovy patří do francouzského zámořského územního celku. Souostroví Mayotte bylo od nepaměti známé obchodníkům a námořníkům v námořních křižovatkách Indického oceánu. Toto souostroví podléhalo řadě arabských a jiných invazí různorodých skupin z pobřeží Afriky, Perského zálivu, Indonési, a Madagaskaru, zvláště v 15. století. Portugalští průzkumníci navštívili souostroví v roce 1503. V této době zavádějí arabští přistěhovalci „Shirazi“ islám na ostrově. Mezi roky 1829 a 1840 byli dnešní Komorské ostrovy a ostrov Mayotte spojeny pod Sultanátem Mayotte. Mezi roky 1843 a 1886 se stává ostrov Mayotte a Komorské ostrovy francouzským protektorátem pod názvem Komory. Od roku 1896 jsou Komory spravovány z Réunionu, ale již od roku 1908 jsou ostrovy spravovány z Madagaskaru. V roce 1947 se souostroví stává francouzským zámořským teritoriem pod názvem Komorské teritorium.

mayote-2V roce 1975 je Komorským ostrovům udělena nezávislost. Po veřejném hlasování zůstává Mayotte francouzskou kolonií, oficiálně nazývanou francouzský územní celek. Ten se změnil v roce 2001 na územní společenství Mayotte. Souostroví má tropické přímořské podnebí se dvěma obdobími, a to léto a zima. Letní měsíce jsou obecně horké a rozpálené. Léto trvá obvykle od listopadu do dubna. Na druhé straně zima je zde velmi studená a také suchá. Zimní období trvá od měsíce května do října. Od prosince do března jsou možné čas od času dešťové srážky. Teplota laguny je příjemně mírná po celý rok.

mayote-3Denní světlo je zde od 6 hodin ráno do 18. hodiny odpoledne v letním období a od 5. hodiny do 19. hodiny v zimním období. Časový posun je +3 hodiny v zimě a +2 hodiny v létě oproti evropskému času. Mayotte je charakteristické jemně zvlněnou krajinou. Jeho nejvyšší hora Bérana je vysoká 653 m n. m. Kráter je dnes vyplněn krásným jezerem Dziazi. Mayotte tvoří dva hlavní ostrovy, Petite-Terre a Grande-Terre, a dalších dvacet rozptýlených ostrůvků tvořících jednu ze světově nejkrásnějších lagun. Rozmanité rostlinstvo zahrnuje velké množství vonných rostlin, ovocných stromů a vzácných druhů dřevin. Zvířecí svět na Mayotte je velmi bohatý, s různými jedinečnými druhy. Hlavní druhy ptactva jsou Sunbird, (strdimil), Drongo, White-eye a červenohlavý Fody.

Dále jsou zde ve velkém počtu zastoupeny lemuři, delfíni, kanici a želvy. Bohužel ze tří druhů želv,

které se zde vyskytovaly, přežil pouze jeden druh, a to želva zelená. Let z Evropy s leteckou společností Air Austral trvá 12,5 hodiny a let z ostrova Réunion 2 hodiny.