Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

madagaskar-2Je ostrovní stát v Africe. Ostrov se od kontinentální Afriky oddělil v průběhu třetihor (asi před 160 milióny lety) a stále se pohybuje jihovýchodním směrem téměř o 2 cm za rok. Nyní ho odděluje od Afriky 400 km Mosambického průlivu. S rozlohou 7x větší než ČR je čtvrtým největším ostrovem světa. Bývá nazýván červeným a zeleným ostrovem pro jeho vyprahlé pláně a přitom zelené džungle. Na Madagaskaru žije 18,5 miliónu obyvatel. Hlavní město Antananarivo má 1,5 miliónu obyvatel. Politicky k ostrovu náleží i několik malých ostrůvků korálového či sopečného původu, obklopujících pobřeží. Největší část populace tvoří Malgaši, kteří se dělí na zhruba dvacet dalších podobných kmenů s vlastním domorodým jazykem. Úřední řečí je francouzština a malgaština. Místní měnou je ariary (1000 ariary = 11 Kč). Hlavním, ale ne jediným náboženstvím je zde animismus, ve kterém figuruje využití zaklínadel či rituální obětování zvířat. Evropané po staletí kolonizovali tento ostrov pro jeho výhodnou polohu u Afrického kontinentu, založili zde školy, manufaktury a zavedli latinku.

madagaskar-1Období velkého hospodářského rozmachu překazila invaze Francouzů, kteří zakázali rodnou řeč a nastolili diktaturu. Až v roce 1960 podepsal Madagaskar smlouvu o nezávislosti. Rostlinná společenstva na Madagaskaru jsou různorodá, a to díky různé nadmořské výšce. V nejvyšších horách najdeme horské louky, níže tropické deštné pralesy. Místo původních opadavých lesů zde najdeme bambusové křoviny. Na jihozápadě, kde je suché podnebí (350 mm srážek ročně), se nachází trnité buše nebo savany. Degradovaným travnatým porostům se říká badlandy. Najdeme zde však i mangrovové porosty. Na Madagaskaru se díky dlouhé izolaci od okolních pevninských bloků (asi 130 mil. let) vyskytuje velké množství organismů, které jsou vázány pouze na tento ostrov. Jsou to především lemuři – nejprimitivnější opice na světě. Jiné druhy zde však chybějí, například dravé šelmy. V severní části ostrova se tyčí vulkány, bublají horská vřídla, bahenní jezírka a minerální prameny. Překrásné jsou písečné pláže a smaragdově zelená až tyrkysově modrá voda. Na prakticky nedotčeném pobřeží lze chytat ryby, relaxovat, plavat, na své si přijdou i vyznavači šnorchlování nebo potápění, kterým Madagaskar nabízí třetí největší korálový útes světa v oblasti, Tulear. Od června do září se zde objevují velryby plující z Antarktidy, aby zde porodily svá mláďata. Deštivé období je v měsících listopad až březen. Let z Evropy na Madagaskar trvá 14 hodin.

 

BAOBAB

 – stromy, které mají široké kmeny a výrazné větve připomínající kořeny čnějící do vzduchu. Je zde k vidění jeden z nejstarších baobabů na světě, který je starý přibližně 2100 let.

 

NOSY BE

madagaskar-3Nejznámější ostrov Madagaskaru, vzdálený 1,5 hodiny letu na sever od hlavního města Antananarivo. Centrem ostrova je město Andoany s památkami z doby koloniální éry. Písečné pláže, kráterová jezera, hory Lakone a Passot, přírodní rezervace a množství menších ostrovů v okolí, to je jen několik tipů, jak strávit dovolenou na ostrově Nosy Be.

 

 

ST. MARIE

madagaskar-4Neboli Nosy Boraha je ostrov vzdálený 1 hodinu letu na severovýchod od hlavního města Madagaskaru. Tento ostrov se stal v 17. a 18. století oblíbenou základnou pirátů (např. William Kidd, Robert Culliford, a to především díky své poloze. Kanál mezi ostrovem St. Marií, aMadagaskarem je skvělé místo pro pozorování velryb, které migrují od Antarktidy na sever do vod poblíž ostrova.

 

 

MORONDAVA

Přímořské letovisko na západním pobřeží Madagaskaru. K vidění je tu alej baobabů, hroby kmene Sakalava, zdobené erotickými motivy. Národní Park Tsingy de Bemaraha (skalní útvary vysoké až 60 metrů, deštný prales, lemuři).