Petr Bouda Adventures

Tylova 2071

436 01 Litvínov

Czech Republic


Kontakty

+420 775 554 535

Info@petrbouda.cz

tanzánie-1Tanzánie leží ve východní Africe, z východu je obklopena Indickým oceánem, na severu sousedí s Keňou, Ugandou, dále pak Rwandou, Burundi, Demokratickou republikou Kongo, Zambií, Malawi a Mozambikem.

Rozlohou je 12x větší než Česká republika a patří k ní i ostrovy Zanzibar, Pemba a Mafia, které jsou dostupné lodí nebo letadlem. Počet obyvatel činí 39,3 miliónu, jež tvoří 99 % černochů, z toho 95 % jsou Bantuové, kteří čítají 130 kmenů. Hlavním městem je Dar es Salaam a oficiálním jazykem svahilština. Povrch tvoří převážně náhorní plošiny, nížiny podél pobřeží a hory na jihu a severu, kde je nejvyšší horou celé Afriky Kilimandžáro (5895 m n. m.). Tato hora je obklopena třemi největšími jezery na kontinentu: Viktoriino jezero – druhé největší sladkovodní jezero na světě, jezero Tanganjika – druhé nejhlubší na světě, a jezero Malawi. Četné zastoupení zde mají i národní parky, známé především možností pozorování zvířat ve volné přírodě (safari), mezi které můžeme uvést Národní park Serengeti, Národní park Kitulo a Národní park Rubondo Island. Nejčastějším krajinným rázem jsou savany, horské stepi a místy tropické lesy. Podnebí je zde různé, od tropického podél pobřeží až po mírné v horách. Doba letu z Evropy činí 12 hodin. Doporučujeme v kombinaci s Keňou, let trvá 60 minut.

 

ZANZIBAR

tanzánie-4Fascinující historie, exotické koření, dlouhé bílé písečné  pláže s palmami, lemující malebné zátoky, a pohostinní lidé – to je kouzlo Zanzibaru. Zanzibar leží na západ od afrického pobřeží v Indickém oceánu a spolu s dalšími ostrůvky patří k Tanzánii, od které je vzdálený 35 km (z centrálního pobřeží je možné použít rychloloď – cesta trvá 2 hodiny – nebo přelet, který trvá 20 minut). Je 84 km dlouhý a 28 km široký. Historická část hlavního města ostrova, Stone Town, byla organizací UNESCO vyhlášena Světovým kulturním dědictvím (World Heritage Site). S labyrintem křivolakých uliček a bizarními krámky bylo kdysi důležitou obchodní křižovatkou především s prodejem otroků, dnes je srdcem ostrova s vládními paláci, rušnými trhy a muzei. Po celém ostrově se nacházejí pozůstatky islámské architektury, ruiny arabských šlechtických paláců, noblesní domy a kilometry liduprázdných pláží s bílým pískem. Lákavá je také procházka po pralese, ve kterém žije i jedna z nejvzácnějších opic světa (dnes již ohrožený druh) – červený kočkodan Kirkiho. Dnešní Zanzibar je známý díky pěstování exotického koření – roste tu hřebíček, skořice, vanilka a kardamom. Především je ale vyhlášený svými pestrými korálovými útesy, které lemují část východního pobřeží a jsou skvělým místem pro šnorchlování, ale i potápění nad vraky lodí. Na jižní špičce ostrova se nachází pláž Kazimkazi, kde je nádherné koupání a velká šance pozorovat delfíny ve volné přírodě. Návštěvníci se mohou vypravit na blízký ostrůvek Changu – domov stoletých želv s jedním z nejkrásnějších korálových útesů. Zanzibar je vhodný především pro klienty vyhledávající klidnou dovolenou ve skutečně tropickém prostředí. Doporučujeme kombinovat s pobytem v Mombase (Keňa), přelet trvá 30 minut, nebo se safari na centrálním pobřeží Tanzánie, přelet trvá 20 minut.

 

NUNGWI

tanzánie-2Oblast na severní špičce ostrova, letovisko s písečnými plážemi, obklopenými korálovými útesy a tyrkysově zbarvenou lagunou. V mořských hlubinách je možné spatřit pestrobarevné rybky, malé mořské želvy a samozřejmě také prohánějící se delfíny. Občas jsou tu k vidění i rejnoci manta. Díky citlivému zasazení resortů do

okolní krajiny je zabezpečena rovnováha a mořská flóra a fauna je tak zachována pro další generace. Na plážích se nachází několik center vodních sportů a profesionálních potápěčských škol, kde můžete absolvovat kurz PADI s mezinárodní platností. Vzdálenost od letiště činí 50 minut jízdy.

 

PWANI MCHANGANI

Na východním pobřeží Zanzibaru, hodinu jízdy minibusem od letiště se nachází nádherná příroda s exotickou flórou a faunou, neuvěřitelně bohatým korálovým mořem a velmi přátelským obyvatelstvem. Skvělé místo pro potápění, šnorchlování a jiné vodní sporty.

 

UORA BEACH

tanzánie-3Turisty zatím málo objevená oblast panenské přírody. Poskytuje útočiště všem klientům, kteří dávají přednost klidu před ruchem přeplněných letovisek a nevadí jim jednodušší typ ubytování. Malé uzavřené pláže, zálivy a průzračné vody laguny vybízejí k osvěžení, díky čilému podmořskému životu si tu přijdou na své i milovníci šnorchlování. Pro tuto krajinu jsou typické palmy borassus s mohutnou korunou, dále se tu pěstuje rýže a cukrová třtina. Vzdálenost od letiště je 45 minut jízdy.

 

PAJE

Klidná rybářská vesnice v jižní části východního pobřeží Zanzibaru, dlouhé bílé pláže přecházejí zvolna do tyrkysového moře s korálovými útesy, které je výborné pro koupání. Nejedná se o typické  přelidněné plážové letovisko, ale o příjemnou vesnickou oblast.